Atrakcje turystyczne w PieninachTrudno krótko wymienić wszystkie atrakcje turystyczne w Pieninach i sąsiadujących z nimi regionach i pasm górskich – Gorców, Beskidów, Tatr i Spisza.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: wędrowcy zakochani w górach, fani sportów zimowych (narciarstwo, snowboard), letnich (żeglarstwo, rowery, jazda konna, spływy kajakowe), grzybiarze i wędkarze, rodziny z dziećmi, spacerowicze  a także miłośnicy zamków i architektury drewnianej.

Atrakcje turystyczne w Pieninach:

Zapraszamy do zapoznania się z opisem atrakcji turystycznych w Pieninach i okolicach, które można znaleźć w pobliżu Widokówki. Będziemy ten dział na bieżąco uzupełniać, bo sami chyba jeszcze wszystkich nie znamy i nie ze wszystkich skorzystaliśmy, a co chwila pojawia się coś nowego! Ale już teraz możemy wymienić te najsłynniejsze, najbardziej spektakularne, z których region ten słynie na całą Polskę:

Spływ przełomem Dunajca i wycieczka na Trzy Korony w Pieninach:

Trzy Korony to najsłynniejszy i najbardziej spektakularny szczyt Pienin (982 m n.p.m.). Na samej górze znajduje się platforma widokowa, która może pomieścić około 30 osób, a z której rozciąga się wspaniały widok na Tatry i Spisz.  Na Trzy Korony najlepiej wyruszyć z Krościenka nad Dunajcem lub Sromowiec Niżnych.
Spływ przełomem Dunajca to bez wątpienia największa atrakcja. Dwie lub trzy godziny (w zależności od wariantu trasy) spędzone pośród majestatycznych, pionowo opadających  ku nurtowi rzeki górskich zboczy to niezapomniane, niepowtarzalne przeżycie. Spływy przełomem Dunajca organizowane są od kwietnia do października, ale my szczególnie polecamy jesień, gdy drzewa mienią się dziesiątkami fantastycznych barw. Jesień w Pieninach jest niezwykle spektakularna.

Atrakcje turystyczne w PieninachZamek w Niedzicy, kościół w Dębnie i uzdrowisko Szczawnica-Zdrój

Podhale i okolice, w przeciwieństwie do np. Dolnego Śląska czy Pomorza nie za bardzo może poszczycić się spektakularną ilością naprawdę starych zabytków -zamków, pałaców, kościołów czy muzeów, ale możemy wymienić kilka, które koniecznie trzeba zobaczyć. Największe atrakcje turystyczne w tej kategorii to zbudowany w XIV wieku Zamek Dunajec w Niedzicy oraz XV-wieczny kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Spacerowiczom polecamy uzdrowisko Szczawnica-Zdrój, które w ostatnich latach przeszło prawdziwą metamorfozę i jest teraz naprawdę uroczym miejscem, doskonałym na przykład na romantyczne spacery.

Atrakcje turystyczne w Pieninach

Narciarstwo i wędrówki górskie

Domki Widokówka znajdują się zaledwie 800 metrów od kompleksu narciarskiego Czorsztyn-Ski a także w pobliżu innych, popularnych stacji narciarskich. Więcej informacji dla miłośników białego szaleństwa znajdziecie tutaj. Widokówka to też doskonałe miejsce dla fanów górskich wędrówek – położona na południowym zboczu Lubania stanowi świetne miejsce wypadowe w Gorce – wspaniałe i niezbyt zatłoczone góry.

Rafting na Dunajcu i żeglowanie po Jeziorze Czorsztyńskim

Tylko 2km dzielą naszych gości od Jeziora Czorsztyńskiego, jedynego tak dużego akwenu wodnego na Podhalu. Jezioro Czorsztyńskie to świetne miejsce dla miłośników żeglarstwa, wędkarstwa czy po prostu plażowania. Przy jeziorze działa też wypożyczalnia sprzętu wodnego. Natomiast same Gorce to świetne góry dla rowerzystów. Na samej górze Wdżar (kompleks Czorsztyn-Ski) od wiosny do jesieni można korzystać z bike-parku, organizowane są również zawody rowerowe (downhill).

Pieniny i okolice – atrakcje dla dzieci:

Atrakcje turystyczne w Pieninach

Atrakcje turystyczne dla dzieci to przede wszystkim czynny przez cały rok kompleks narciarski Czorszty-Ski, który oferuje zjazd torem saneczkowym. Okolica obfituje też w liczne ścieżki przyrodnicze, parki linowe i parki wodne. Wyciągi działają również latem (np. wyciąg na Palenicę, gdzie na szczycie czeka na nas park trampolinowy). A poza tym często (nawet wokół naszych domków) można natknąć się na stada owiec, które z pewnością wywołają entuzjazm u najmłodszych.   Na nieco starszych na pewno zrobi wrażenie zapora wodna w Niedzicy, która oferuje możliwość zwiedzania wnętrza elektrowni.