Domki góralskie w Czorsztynie to doskonałe miejsce dla miłośników gór!

Szlaki turystyczne na Podhalu i w otaczających je pasmach górskich, to najpiękniejsze miejsca w całej Polsce.  A domki w gminie Czorsztyn to świetne miejsce wypadowe w Gorce, Pieniny  a także Tatry.  Nasze domki usytuowane są w południowej części Gorców, więc prosto z domku można wejść na szlak na Lubań. W Krościenku nad Dunajcem, skąd wyruszyć można w malownicze Pieniny, znajdziemy się po przejechaniu zaledwie 10km,  a od Zakopanego dzieli Kluszkowce 45 km.

Domki CzorsztynGorce

Góry dla tych, którzy nie lubią tłumów a kochają wspaniałe widoki. Na Lubań (1225 m n.p.m.) można dojść po zaledwie dwugodzinnej wędrówce, którą rozpoczynamy w Modrzewiowym Raju (20 metrów od domków góralskich Widokówka).  Po około półgodzinnej wędrówce wchodzimy na żółty szlak i już prosto do góry idziemy na Lubań.  Z Lubania można zejść na przełęcz Drzyślawa, z której trasa prowadzi na górę Wdżar (tę z wyciągami narciarskimi Czorsztyn-Ski).

Lubań słynie z niesamowitych widoków na panoramę Tatr, zwłaszcza rankiem gdy ostre szczyty Tatr oświetlone bocznym słońcem wyłaniają się z mgieł spowijających doliny. Warto wcześnie wstać by być na Lubaniu jeszcze przed 11 rano i wspiąć się na jedną z czterech wież widokowych zbudowanych niedawno w Gorcach na szczytach Magurki (Ochotnica Górna), Gorca i Lubania (Ochotnica Dolna/Kluszkowce) oraz Koziarza (Tylmanowa). W sezonie letnim na Lubaniu działa też baza namiotowa.

Sam Modrzewiowy Raj to część utworzonego w 1959 roku rezerwatu przyrody Modrzewie, który znajduje się właśnie na południowym stoku Lubania, obejmuje nieco ponad 10 hektarów i zaczyna się tuż nad naszymi domkami (w końcu Widokówka jest na ulicy Modrzewiowej).  W rezerwacie została oczywiście wyznaczona ścieżka przyrodnicza.

Nieco dalej na zachód znajduje się najpopularniejszy i najwyższy szczyt Gorców – Turbacz, na który prowadzą liczne szlaki turystyczne m.in. z Rabki, Nowego Targu, Koninek. Od strony Kluszkowiec można wyjść albo niebieskim szlakiem z Łopusznej (gdzie warto zwiedzić drewniany kościół i dwór) oraz czerwonym, Głównym Szlakiem Beskidzkim przez pasmo Lubania i przełęcz Knurowską (trasa długa, ale niezwykle malownicza).  Na Turbaczu, nieco poniżej szczytu, znajduje się słynne schronisko PTTK  (około 100 miejsc noclegowych), doskonałe również na wypady dla grup zorganizowanych.  Z Turbacza warto odbić nieco na północ i dojść do najbardziej malowniczej polany Gorców – Polany Jaworzyny Kamienickiej. W górnej części polany stoi murowana kapliczka, która jest najstarszym zabytkiem sakralnym znajdującym się w granicach Gorczańskiego Parku Narodowego, ale o niezwykłości tego miejsca stanowią przede wszystkim niesamowite widoki na dolinę Kamienicy, masyw Kudłonia Gorc i Beskid Wyspowy.

Wszystkie szczyty Gorców: Turbacz (1310 m), Jaworzyna Kamienicka (1288 m), Kiczora (1282 m), Kudłoń (1276 m), Czoło Turbacza (1259 m), Mostownica (1251 m), Gorc Troszacki (1235 m), Gorc (1228 m), Lubań (1225 m). Wszystkie te szczyty poza Turbaczem i Lubaniem znajdują się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego

Domki CzorsztynPieniny

Najbardziej malownicze szlaki turystyczne w Polsce znajdują się właśnie w Pieninach.  Nasze domki góralskie położone są na pograniczu tych malowniczych gór. To niewielkie pasmo górskie, położone częściowo na terenie Słowacji charakteryzuje się krótkimi trasami, które doskonale nadają się do rodzinnych wędrówek. Polecamy, zwłaszcza w sezonie letnim, bardziej początkującym turystom, którzy chcą „złapać górskiego bakcyla”. Tych, którzy kochają góry przekonywać do nich nie trzeba  – doceniają oni Pieniny za ich zróżnicowanie, malowniczość, bogatą szatę roślinną i niepowtarzalne widoki.  Ostre grzbiety porośnięte lasami, z których co chwila wystają nagie skały, malownicze doliny i najbardziej znana górska rzeka – Dunajec sprawiają, że na stosunkowo niewielkim obszarze jest wszystko czego trzeba, by się zakochać się w górach na zawsze.

Domki CzorsztynSzczególnie warto wybrać się na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (jedyny szczyt powyżej tysiąca metrów), przez rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz oczywiście najsłynniejszą górę – Trzy Korony i Sokolicę, u zbocza której leży chyba najczęściej fotografowana sosna w polskich górach.   W Pieniny najlepiej wyruszyć z Krościenka nad Dunajcem (około 10km od Widokówki) lub ze Szczawnicy-Zdroju.  Bez wątpienia największą atrakcją Pienin jest spływ przełomem Dunajca. Największe wrażenie trasa robi jesienią, gdy Pieniny mienią się niezwykłymi kolorami. Spływy organizowane są od kwietnia do października i w zależności od długości trasy trwają około 2 lub 3 godzin.

Domki CzorsztynTatry

Tatr nikomu reklamować nie trzeba. To jedyne polskie góry typu alpejskiego. Najbliższe Widokówce szlaki turystyczne w Tatrach zaczynają się na Łysej Polanie, 42 km od Kluszkowiec (szlak na Morskie Oko, Czarny Staw, Dolinę Pięciu Stawów i Rysy).  Warto jednak zastanowić się nad odwiedzeniem naszych południowych sąsiadów, bo to po słowackiej stronie znajduje się większa część tych majestatycznych gór (i zdecydowanie mniej zatłoczona).