Pieniny to najlepsze miejsce, by zacząć przygodę z górskimi wędrówkami. Te niezbyt rozległe góry są jednocześnie najbardziej malowniczym pasmem górskim w Polsce. W krótkim czasie każdy, nawet niewprawiony wędrowiec może dotrzeć na szczyt Sokolicy, Trzech Koron, czy Wysokiej i podziwiać widok na Tatry, przełom Dunajca i rozległą panoramę Magury Spiskiej.  Poniżej znajdziecie krótki opis Pienin oraz propozycje wycieczek na trzy najbardziej malownicze szczyty.

Pieniny – trzy części

Pieniny graniczą z Gorcami i Beskidem Sądeckim od północy a od południa z pasmem Magury Spiskiej.  Pieniny rozciągają się na długości około 30km na wschód od przełomu Białki i około 6 km na szerokość.  Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na trzy części:

Pieniny Spiskie

Znajdują się między doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą. Najwyższy szczyt – Żar, zwany także Branisko – 879 m n.p.m.

Pieniny Środkowe (Właściwe)

To o tej części pasma Pienin myślimy, kiedy mówimy „Pieniny”. Rozciągają się między Czorsztynem a Szczawnicą a ich najwyższy szczyt to bardzo popularne Trzy Korony – 982 m n.p.m.

Małe Pieniny

Rozciągają się między Szczawnicą a doliną Popradu. Najwyższy szczyt to Wysoka – 1050 m n.p.m., będąca też najwyższym szczytem całych Pienin. Od Beskidu Sądeckiego oddziela je dolina Grajcarka i jego dopływu – Białej Wody. Potok Grajcarek malowniczo wije się przez Szczawnicę, a wzdłuż jego brzegów turyści mogą spacerować wspaniale zagospodarowanymi deptakami.

Pieniny – trzy malownicze wycieczki

Pieniny

 

Trzy Korony

Trzy korony (982 m n.p.m.) to drugi, najwyższy szczyt Pienin. Trzy Korony to trzy wierzchołki tego masywu: Okrąglica, Płaska Skała i Pańska Skała. Na Okrąglicy zbudowano taras widokowy. Wstęp na taras jest płatny (bilet normalny – 5 złotych, uprawnia również do wstępu w tym samym dniu na Sokolicę). Latem i jesienią oraz w popularne, długie weekendy na tarasie bywa tłoczno.

  • szlak żółty, potem niebieski ze Sromowiec Niżnych – około 2 godziny
  • szlak żółty lub zielony z Krościenka – około 3 godziny
  • szlak niebieski z Czorsztyna – około 3,5 godziny (długa, piękna trasa)

Wysoka i Wąwóz Homole

Wysoka to najwyższy szczyt Pienin a najlepiej dojść na nią przez malowniczy Wąwóz Homole (kilka kilometrów za Szczawnicą, tuż przed wsią Jaworki). W 1963 roku w celu ochrony wyjątkowego Wąwozu Homole powstał tutaj rezerwat przyrody o powierzchni około 40 hektarów.

  • szlak zielony – około 3 godziny. Powrót tą samą trasą lub szlakiem niebieskim przez Durbaszkę (934 m n.p.m.) a dalej wzdłuż wyciągu narciarskiego do Jaworek.

Sokolica (góra z karłowatą sosną)

Jeden z najpiękniejszych szczytów. Wierzchołek Sokolicy (747 m n.p.m.) wznosi się 300 metrów nad poziom Dunajca. Na szczycie góry rośnie sosna karłowata (to ta słynna, wygięta sosna, którą można zobaczyć na większości zdjęć i widokówek z Pienin)

  • szlak niebieski ze Szczawnicy  – około 1 godzina
  • szlak zielony z Krościenka – około 1 godzina

Pieniny – domki góralskie

Nasze domki góralskie Widokówka to świetne miejsce wypadowe na wyprawy w Pieniny.  Od Krościenka nad Dunajcem dzieli nas zaledwie 10 km, natomiast jeden ze szlaków turystycznych na Trzy Korony (szlak niebieski, prowadzący grzbietami Pienin) zaczyna się już w Czorsztynie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.